Kurz pro kouče zdravého životního stylu

HEALTH COACHING je světový trend, který se zaměřuje na koučink kvality zdraví a života. Pokud je to i Vaše životní téma, přijďte se naučit vše potřebné a staňte se Koučem zdravého životního stylu!
Program cílí na budoucí kouče, kteří se chtějí zaměřit na prevenci civilizačních chorob, jako jsou rakovina, kardiovaskulární choroby, diabetes, metabolický syndrom a zároveň pomáhat svým klientům zpomalit proces stárnutí, zvýšit sportovní výkonnost, zhubnout a vypadat lépe nebo se jen cítit dobře.

Málokdo je spokojený se svým aktuálním stavem. Někdo si připadá příliš tlustý, jiný má zase pocit, že v současném zaměstnání zahazuje drahocenný čas nebo že by mohl být s jinou partnerkou nebo partnerem šťastnější. Většina lidí chce žít smysluplnější, zajímavější a zdravější život. Tak proč nezačít něco měnit? Protože to není tak jednoduché. 

Podvědomě se bráníme jakékoliv změně. Má to pravděpodobně evoluční důvody. Pro náš mozek je jednodušší a energeticky úspornější vytvářet návyky a rutiny z opakujících se aktivit. Takže stejně tak, jak jsme si zvykli dát si každé odpoledne ve Starbucksu caffé latte (tall 150 kcal), naučili se jezdit automaticky autem, tak se i z manželství nebo zaměstnání po nějaké době stane rutina. Rutina znamená, že synapse v mozku vytvořily pevná fyzická spojení, a my všechny tyto aktivity provádíme, aniž bychom o nich museli vědomě přemýšlet. 

To je sice výhodné a velmi pohodlné, ale jen pokud jsou to návyky, které jsou v souladu s našimi cíli, podporují naše zdraví a pocit spokojenosti. Bohužel vytváříme i takové návyky, které nám vyloženě škodí (každý večer si dám dva panáky Jamesona), stojí spoustu neproduktivně vynaloženého času (civím denně na nesmyslné televizní programy), jdou proti našim cílům (chodím do práce, která se mi příčí a neuspokojuje mne) nebo nás dělají nešťastným (žiju s partnerem/partnerkou, kterého/kterou v podstatě nesnáším). 

Vědomě víme, že bychom měli udělat změnu (přestat pít, nepřecpávat se, nedívat se na seriály, změnit zaměstnání, nechat se rozvést). Návyky jsou ale jako koryto řeky, mnohačetným opakováním  „zaryté“ v evolučně staré části mozku (zejména bazální ganglia), a nelze je jen tak jednoduše měnit.


Pohyb znamená život, a to, jestli žijeme aktivně nebo naopak neaktivně, zásadně ovlivňuje naše zdraví. Ať už se jedná o zvýšení pohybové úsilí při běžných činnostech, jako je například chůze nebo organizované aktivity sportovního charakteru, pohyb by měl být jednou z denně se opakujících rutin našich životů. Se svými klienty pracuji na úplně stejném základu, tedy aby se stal pohyb součástí jejich života, zlepšil jejich mentální i fyzickou kondici, optimalizoval tak své zdraví a čerpali plně benefity, které pohyb přináší. Modul „Pohyb a fitness“ je postavený tak, aby si každý dokázal sestavit svůj vlastní pohybový program, který mu bude vyhovovat, nebude ho stresovat a přinese mu benefity ve všech rolích, které v životě zastává. 

Veškeré funkce probíhající v těle vyžadují energii, ale odkud se tato energie bere? Energii bereme z tzv. makronutrientů, jsou jimi sacharidy, proteiny a tuky. Pro většinu lidí jsou hlavním zdrojem sacharidy, druhým pak tuky a třetím proteiny. Naše těla pomocí složitých enzymatických reakcí štěpí vazby v molekulách, tvořících přijímanou potravu, uvolňují z nich energii a místo toho, aby ji všechnu nechaly uniknout v podobě tepla, uskladňují ji formou jiných molekul.